Pierwsza pomoc – kursy i szkolenia

pierwsza pomoc

Prowadzisz własną firmę lub chciałabyś założyć ją w przyszłości? Ten temat może Cię zainteresować. Otrzymałam informację, że jest możliwość przeprowadzenia kursów z zakresu pierwszej pomocy nie tylko dla szkół czy osób indywidualnych ale także dla pracowników. Każdy powinien posiadać wiedzę na temat tego, w jaki sposób można uratować komuś życie.

 

Dlaczego warto?

Według polskiego prawa, każda osoba ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu. Jeśli tego nie zrobi, może być ukarana. Warto wiedzieć, jak się zachować podczas wydarzeń, które mogą zagrażać życiu i poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. W tym celu organizowane są kursy i szkolenia, przygotowane przez specjalistów.

Według zasady czterech minut..

Pierwsze cztery minuty od wypadku są najważniejsze dla zdrowia a nawet życia poszkodowanego. To czas, w którym powinna być udzielona pierwsza pomoc. Zdarza się, że ludzie nie reagują, biernie się przyglądają, panikują, nie mają pojęcia jak się zachować. Wynika to przede wszystkim ze strachu przed tym, że można zaszkodzić poszkodowanemu oraz z braku wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Jedyna pomoc jaką mogą wtedy zaoferować to wezwanie policji czy karetki pogotowia – ale to może okazać się niewystarczające. Osoba, która ucierpiała w wypadku może nie przeżyć do przyjazdu sanitariuszy. Pierwsza pomoc może uratować życie.

pierwsza pomoc

Jak przebiegają szkolenia dla pracowników?

Szkolenia organizowane są przez General Protection and Safety. Sposób prowadzenia szkoleń jest ciekawy, trenerzy w jasny sposób przekazują wiedzę i mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia. Np. na profesjonalnym fantomie można sprawdzić swoje umiejętności a efekty resuscytacji krążeniowo-oddechowej obserwujemy na ekranie komputera. Dzięki temu dowiadujemy się, czy prawidłowo udzielamy pierwszej pomocy.

Czego można się dowiedzieć?

Podczas kursów i szkoleń poruszane są następujące zagadnienia:

 • jak rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia,
 • jak wykonać resuscytacje krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem fantoma dorosłego człowieka, dziecka i niemowlęcia,
 • jak pracować z defibrylatorem,
 • co powinno znaleźć się w apteczce,
 • jak opatrywać rany i tamować krwotoki,
 • jak zachować się w przypadku urazów kostno-szkieletowych,
 • jak postępować podczas wypadku samochodowego,
 • jak radzić sobie z padaczką, cukrzycą, wstrząsami, zawałem serca, ranami brzucha i klatki piersiowej,
 • jak stosować zdobytą wiedzę w prawdziwym życiu.

Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszam na stronę firmy: szkolenia bhp. Tam możecie dowiedzieć się więcej na temat zarówno pierwszej pomocy, BHP jak i kursów przeciwpożarowych. Czy kiedykolwiek byłyście świadkiem wypadku? Czy miałyście okazję udzielić komuś pierwszej pomocy? Zachęcam do konwersacji w komentarzach.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
*Podejmuję się pisania artykułów sponsorowanych tylko, jeśli są zgodne z tematyką bloga oraz jeśli uważam, że mogą wnieść ciekawe informacje i okazać się wartościowe dla czytelników. Każdy z nich jest przygotowany w sposób dopracowany i rzetelny, jeśli artykuł nie będzie napisany przeze mnie, zostanie odpowiednio oznaczony pod tekstem.
 • Każdy powinien umieć udzielić pierwszej pomocy 🙂

  • To prawda! Nie wiadomo, kiedy taka umiejętność może nam się przydać. 🙂

 • Dzięki pierwszej pomocy można uratować komuś życie.
  Ja wiele pamiętam z kursu w liceum, ale powinnam sobie jeszcze odświeżyć temat.
  Pozdrawiam!

  • Na co dzień nie myślimy o takich sprawach. Często wydaje nam się, że problem nas nie dotyczy, bo „przecież ktoś inny może pomóc”. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że naprawdę można komuś uratować życie. Mam nadzieję, że ten wpis będzie pewnego rodzaju przypomnieniem. 🙂

 • art. 162 kk. mówi o obowiązku udzielenia pomocy. W praktyce ta pomoc polega przynajmniej na wezwaniu odpowiednich służb. Więc nie ma obowiązku udzielania pierwszej pomocy. Szkoda. Ale tak niestety jest.

  • Mam jednak nadzieję, że w praktyce, jak dojdzie do takiej sytuacji, pierwsza pomoc nie będzie obejmowała jedynie wezwania odpowiednich służb. To mogłoby się okazać niewystarczające, żeby uratować komuś życie.

 • Warto wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy, każdy powinien przejść taki kurs.

  • Jestem tego samego zdania. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, przynajmniej kilka osób przypomni sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. 🙂