Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej? KONKURS!

Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej? KONKURS!

Uśmiech to nasza wizytówka! Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej? Szukasz na to naturalnych sposobów? Jeśli tak, dobrze trafiłaś!

Chcesz uniknąć częstego chodzenia do dentysty? Stosujesz ciągle nowe produkty wybielające lub takie, które mają zadbać o zdrowe dziąsła czy świeży oddech? Wydajesz majątek na specyfiki, które nie przynoszą zbyt dużych efektów? Zdradzę Ci kilka naturalnych metod, które mogą Cię zadziwić, jeśli chodzi o działanie. No to zaczynamy!

Biała glinka

Mowa tutaj o białej glince do stosowania doustnego, która często jest jednym ze składników naturalnych past do zębów. Ma właściwości oczyszczające, alkalizujące, przeciwzapalne i reminalizujące. Można jej używać samej nakładając bezpośrednio na szczoteczkę do zębów.

Uwaga! Przed zastosowaniem należy się upewnić czy glinka jest jednolita masą i nie ma w niej drobnych ziarenek, które mogłyby uszkodzić zęby i szkliwo. Należy również zorientować się, czy na pewno jest to glinka do stosowania doustnego – inne jej rodzaje mogą zawierać substancje szkodliwe i toksyczne dla błony śluzowej w jamie ustnej.

Kurkuma

Jak dbać o zęby, żeby były białe? Co robić, żeby w jamie ustnej nie pojawiały się stany zapalne? Przyprawa o żółtawym kolorze o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwutleniających, wybielających i antyseptycznych. Jak jej używać? Wystarczy nałożyć kurkumę na szczoteczkę i szorować nią zęby, po czym wypłukać usta wodą. Przyprawę można pomieszać z białą glinką.

Olejek kokosowy

Można go użyć samodzielnie lub np. z kurkumą czy białą glinką, co ułatwi jego rozprowadzanie. Olej kokosowy zawiera kwas laurynowy, który zapobiega powstawaniu próchnicy i osadzaniu się kamienia nazębnego. Oprócz tego, wzmacnia zęby i dziąsła.

Soda oczyszczona

Naturalny wybielacz do zębów, dokładnie oczyszcza i zmniejsza stany zapalne jamy ustnej.

Uwaga! Nie należy przesadzać z częstotliwością jego stosowania, ponieważ ma właściwości alkalizujące – może wpływać niekorzystnie na zęby i szkliwo. Sodę oczyszczoną najlepiej stosować w małych ilościach, dodając dodatkową substancję (np. kurkumę).

Napar z tymianku

Jak dbać o zęby? Napar z tymianku na pewno Ci w tym pomoże! Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, pomaga w gojeniu ran i w walce z krwawiącymi dziąsłami czy zakażeniami w jamie ustnej. Napar, powinien być przechowywany w lodówce przez około 4 dni, zanim go zastosujemy.

Woda morska

Ma działanie alkalizujące, wspomaga mineralizacje, pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej i zębów. Wystarczy dodać 5 ml wody morskiej do 250 ml zwykłej wody. Przygotowany płyn używamy do płukania jamy ustnej. Co ciekawe, smak mieszaniny nie będzie słony, lecz zbliżony do tego, jaki mamy w jamie ustnej, ponieważ jej wartość pH  jest zbliżona do tego, jaki mamy w ustach.

Skórki od bananów

Żeby zęby stały się bielsze i zniknęły z nich przebarwienia, wystarczy po codziennym myciu zębów, nacierać je skórką od banana przez około 2 minuty. Dzięki kwasowi salicylowemu i cytrynowemu, uzyskamy zamierzony efekt. Dokładny przepis na wybielanie zębów skórką od banana, znajdziecie we wpisie na temat trików kosmetycznych.

Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej? KONKURS!

Najważniejsze jest zdrowe odżywianie!

Jak dbać o zęby? Jeśli chcesz je wzmocnić, zwróć uwagę na co, co jesz! Sięgaj po większą ilość produktów mlecznych (np. jogurt naturalny, maślanka czy kefir). Są one najlepszym dostawcą wapnia, mającego zbawienny wpływ na zęby. Jego niedobór w organizmie, powoduje łamanie się, kruszenie i próchnicę zębów. Żółty ser również zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Podnosi pH płytki nazębnej, zawiera difosforany, które mają właściwości wzmacniające szkliwo i często są wykorzystywane do produkcji past do zębów. Kolejny składnik diety zdrowej dla zębów ro tłuste ryby. Dzięki witaminie D w nich zawartej, wapń lepiej wchłania się do organizmu, a co za tym idzie, zęby stają się mocniejsze. Osoby, które mają problem z kruchymi, słabymi zębami, powinny wprowadzić do swojego jadłospisu brokuły – naturalne źródło koenzymu Q10, który wpływa na procesy energetyczne w organizmie. Zawierają one także spore ilości wapnia i zapobiegają odsłanianiu szyjek zębowych.

Marchewka jako alternatywa dla szczoteczki do zębów!

Ma takie właściwości, jak szczoteczka do zębów! Wzmacnia dziąsła, mineralizuje zęby, stymuluje wytwarzanie śliny, która niszczy groźne bakterie powstające w jamie ustnej. W sytuacjach wyjątkowych może zastąpić szczoteczkę do zębów. Dlaczego? Ponieważ świetnie czyści przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych, a co za tym idzie, pomaga w walce z kamieniem nazębnym.

Jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej? KONKURS!

Naturalne pasty do zębów

Jeśli chcesz w naturalny sposób zadbać o swoje zęby, możesz również sięgnąć po naturalne pasty do zębów np. Pastę do zębów Red Dabur, która zawiera tylko naturalne ajurwedyjskie zioła. Tutaj można zapoznać się ze składem produktu:

Skład (INCI): Calcium Carbonate, Sorbitol, Aqua, Hydrated silica, Sodium Lauryl Sulfate, Herbal Extract: (Piper Nigrum, Pipper Longum, Tooth Ache Tree), Ginger, Red Ochre, Xanthan Gum, Sodium Silicate, Sodium Benzoate, Methylparaben, Sodium Sacharin, Propylparaben, Eugenol.

Pasta likwiduje nieświeży oddech, zabija szkodliwe bakterie, zapewnia zdrowe zęby i mocne dziąsła. Zawiera m.in. Imbir, który odświeża oddech, ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. W składzie mamy również cynamon działający przeciwbólowo, zapobiega próchnicy i działa przeciwgrzybicznie.

Weź udział w konkursie!

Jeśli chciałabyś przetestować pastę do zębów Red Dabur i przekonać się o jej właściwościach i działaniu, weź udział w konkursie i wygraj jedno z pięciu opakowań! Dla każdego zwycięzcy, do pasty zostaną dołączone ręcznie robione kadzidełka, pochodzące z Indii. Z zasadami konkursu możecie zapoznać się tutaj – KLIK!