Skład kosmetyków – co się pod nim kryje? Poznaj nazwy składników kosmetyków, które ułatwią Ci wybór produktu odpowiedniego dla Ciebie.

Skład kosmetyków - co się pod nim kryje

Antyoksydanty, garbiki, ceramidy… w składzie produktów, możemy znaleźć wiele nazw, które nie są tak do końca dla wszystkich jasne. Warto jednak, nauczyć się je odczytywać, a przynajmniej poznać kilka podstawowych, często występujących na opakowaniach nazw składników kosmetyków, żeby ułatwić sobie wybór produktu odpowiedniego do naszego typu cery.

Na początek ważna informacja – im krótszy skład, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ mamy wtedy pewność, że w produkcie jest większe stężenie składników aktywnych, a przy tym mniejsze ryzyko podrażnień. Lepiej, żeby w kremie były 4 konkretne składniki, niż 50 w śladowych ilościach, z mnóstwem substancji zapachowych i konserwantów.

Dodatkowo warto wiedzieć, że Unii Europejskiej obowiązuje prawo, które nakazuje umieszczać na opakowaniach skład kosmetyków w takiej kolejności, żeby na początku były te, które są w największej ilości, a na końcu te, które są w śladowych ilościach. Zajmijmy się  zatem składnikami w kosmetykach.

Antyoksydanty

Mają za zadanie chronić skórę przed wolnymi rodnikami, których ilość rośnie pod wpływem palenia papierosów, promieniowania słonecznego, zbyt intensywnego uprawiania sportu czy też jedzenia produktów z dużą ilością tłuszczów. Nasz organizm zawiera naturalne antyoksydanty, ale nie nadąża produkować ich wystarczająco dużo, ze względu na czynniki wymienione powyżej.

Jakie antyoksydanty spotykamy w składach kosmetyków? Witamina A,C i E oraz kwas Ferulowy. Kosmetyki, które zawierają witaminę C, powinny być przechowywane w lodówce, ponieważ nie jest trwała i dość szybko traci swoje właściwości. Najlepiej, żeby takie produkty były zapakowane w tubki lub pojemniczki z atomizerem, dzięki czemu kosmetyki nie będą się utleniać.

Keratyna

Keratyna często jest składnikiem kosmetyków do włosów. Ma właściwości regenerujące, uzupełnia ubytki naturalnej keratyny, która jest składnikiem budulcowym włosów. Szampony i odżywki z zawartością keratyny, warto stosować przede wszystkim w przypadku włosów po zabiegach fryzjerskich. Przy stosowaniu takich produktów, włosy stają się zregenerowane, gładkie, miękkie i błyszczące, oraz łatwo się układają i rozczesują.

Ceramidy

Jeśli chcesz, żeby Twoja skóra wyglądała tak, jakby przeszła całkowitą przemianę, przez okres 2-3 tygodni regularnie używaj kosmetyków z ceramidami, włączając do pielęgnacji kwasy owocowe, które intensyfikują ich działanie. Ceramidy spłycają zmarszczki i przywracają skórze świeżość. Mają właściwości uszczelniające i ochronne. Mogą być składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów – przywracają im blask i pomagając zachować zdrowy wygląd.

Retinol

Ma właściwości przeciwzmarszczkowe i zapobiega powstawaniu przebarwień. Jest jedną z trzech postaci witaminy A. Pobudza  do produkcji kolagenu i do odnowy komórek. Najczęściej znajduje się w składzie kremów dla osób powyżej 30. roku życia. W niektórych kosmetykach jest także kwas retinowy, jednak ma on bardzo silne działanie i jest dostępny jedynie w aptekach i dostępny na receptę.

Kofeina

Żaden składnik w kosmetykach nie jest tak skuteczny w walce z cellulitem, jak kofeina! Właśnie dlatego, często znajdziemy ją w kosmetykach antycellulitowych oraz wyszczuplających. Kofeina przyspiesza rozbijanie nagromadzonego tłuszczu i pobudza krążenie krwi. Znajdziesz ją również w składzie szamponów, ponieważ stymuluje cebulki włosów do wzrostu. Dzięki kofeinie, włosy stają się gładkie, lepiej się układają i mniej wypadają.

Skład kosmetyków - co się pod nim kryje?

Kwas hialuronowy

Wiąże wodę w skórze i zapobiega odwodnieniu. Kosmetyki z zawartością kwasu hialuronowego warto stosować już po 25. roku życia, kiedy nasza skóra zaczyna tracić naturalny kwas hialuronowy, a co za tym idzie staje się sucha i zaczyna wiotczeć – przyczynia się do tego także działanie promieni UV. Jeśli chcesz, żeby Twoja cera była gładka, jędrna i nawilżona, sięgaj po kosmetyki o właściwościach nawilżających z zawartością kwasu hialuronowego. W przypadku cery dojrzałej, warto stosować kosmetyki o wzbogaconej, bardziej skoncentrowanej formule, które zawierają dodatkowo kolagen, elastynę, czy też witaminy i minerały.

Kolagen

Coraz częściej, w składzie kremów pojawia się kolagen. Dlaczego? Ponieważ wzmacnia i uelastycznia skórę. Kolagen naturalny jest pochodzenia zwierzęcego, dlatego może wywoływać reakcje alergiczne. Oprócz tego, wyodrębniamy również kolagen morski i natywny (ze skóry ryb).

W głąb skóry przenika niewielka ilość kolagenu, ponieważ składa się on z dużych cząsteczek.  tego powodu nie radzi on sobie z głębokimi zmarszczkami mimicznymi. Jeśli efekt działania kremów z kolagenem nie jest dla siebie satysfakcjonujący, możesz udać się do gabinetu kosmetycznego i dostać zastrzyk z płynnego kolagenu, który zapewni dużo lepsze efekty.

Peptydy

Mają właściwości ujędrniające, wygładzające zmarszczki mimiczne i bruzdy. Wspomagają proces regenerowania się skóry, stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Często znajdują się w składzie kremów przeznaczonych dla cery dojrzałej, jednak kosmetyki z peptydami, mogą być również stosowane przez młodsze kobiety, które chcą wzmocnić barierę ochronną skóry oraz zabezpieczyć ją przed zbyt szybką utratą jędrności. Działanie peptydów porównywalne jest do działania botoksu.

Skład kosmetyków - co się pod nim kryje?

Gliceryna

Jest bazą większości kosmetyków, składnikiem od lat wykorzystywanym do nawilżania skóry – zatrzymuje wilgoć w warstwie rogowej naskórka, uelastycznia i wygładza. Co ważne, należy uważać, żeby ilość gliceryny w kosmetykach nie przekroczyła 30%, ponieważ jej działanie jest wtedy wręcz odwrotne – może przesuszyć naskórek.

Garbniki

Naturalne, aktywne związki, które występują w roślinach. Mają działanie antybakteryjne i ściągające, dlatego często możemy je znaleźć w składzie kosmetyków. Gdzie dokładnie? M.in. w mydłach, płynach do kąpieli, tonikach i lotionach, oraz kremach przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej. Często są również składnikiem płynów do higieny intymnej, ponieważ mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i łagodzące (łagodzą podrażnienia i pieczenie). Występują także w szamponach do włosów przetłuszczających się. Co ciekawe, garbniki naturalne można znaleźć w owocach głogu, herbacie czy kłączach dębu.

Enzymy

Usuwają obumarłe komórki skóry, często znajdują się w peelingach do twarzy i ciała. Mamy przecież peelingi „enzymatyczne” – teraz już wiesz, od czego pochodzi ta nazwa. Dla kogo są przeznaczone takie peelingi? Przede wszystkim dla osób, które mają wrażliwą, suchą lub naczynkową cerę. Taki kosmetyk nie podrażnia, delikatnie oczyszcza skórę, pozbawiając ją obumarłych komórek. Przykłady enzymów: bromelaina (uzyskiwana z miąższu ananasa), papaina (z miąższu niedojrzałych owoców papai).

Fitohormony

Opóźniają proces starzenia się skóry, mają właściwości ujędrniające i wygładzające. Są pozyskiwane z soi, pestek słonecznika i dzikiego ryżu. Modelują owal twarzy, eliminują cienie pod oczami, często są składnikami produktów do ujędrniania biustu oraz kosmetyków do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Koenzym Q10

Substancja witaminopodobna, która stanowi ogromną dawkę energii dla komórek. Opóźnia proces starzenia się skóry, nazywana jest eliksirem młodości i uznawana za największe odkrycie XX wieku, ponieważ efekty działania koenzymu Q10 są wyraźnie widoczne. Po 30. roku życia, organizm produkuje coraz mniej koenzymu Q10. Kosmetyki z jego zawartością są doskonałym sposobem na jego uzupełnienie. Efekt ich stosowania, można zaobserwować już po kilku tygodniach. Skóra staje się bardziej jędrna, drobne zmarszczki znikają, przebarwienia zostają rozjaśnione. Koenzym Q10 chroni skórę przez wolnymi rodnikami i zanieczyszczeniami środowiska.

Melanina

W kosmetyce wyróżniamy melatoninę naturalną i syntetyczną, która powstaje w wyniku reakcji biochemicznych. To ciemny barwnik, odpowiedzialny m.in. za powstawanie opalenizny. W kosmetykach stosowana jest jako naturalny filtr UV, ponieważ ma właściwości absorbujące i rozpraszające promienie słoneczne. Koszty jej pozyskiwania są bardzo wysokie, stąd wysoka cena kosmetyków, które mają melatoninę w składzie. Coraz częściej można się również spotkać z kosmetykami do włosów z jej zawartością, które podkreślają kolor włosów, zarówno naturalny jak i farbowany.

Parafina

Produkt przerobu ropy naftowej, który jest w składzie kosmetyków do demakijażu oraz kosmetykach ochronnych. Parafina ma właściwości wygładzające, jednak trzeba uważać, żeby nie stosować jej zbyt często, ponieważ może blokować pory, przez co skóra nie może oddychać i jest bardziej podatna na podrażnienia spowodowane działaniem promieni słonecznych. Produktów z zawartością parafiny, lepiej nie stosować w przypadku skóry tłustej.

Skład kosmetyków - co się pod nim kryje?

Komórki macierzyste

Często są składem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej (50+). Pozyskiwane są z wielu roślin m.in. z róży, alg czy jabłoni szwajcarskiej. Produkty z zawartością komórek macierzystych mają właściwości odbudowujące, nawilżające i wygładzające. Przy ich regularnym stosowaniu, cera staje się promienna i odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki roślinnym komórkom macierzystym, podział komórek macierzystych skóry jest przyspieszony, a skóra szybciej się odnawia.

Lanolina

Ma właściwości zmniejszające szorstkość skóry. Jest składnikiem maści, kremów, szminek, dezodorantów, a także zmywaczy do paznokci. Może powodować alergie skórne oraz podrażnienia.

Kwas foliowy

Kwas foliowy (z łac. folium – liść), znajdziemy w kosmetykach regenerujących oraz zapobiegających starzeniu się skóry. Najczęściej przeznaczone są do stosowania przez kobiety po 30 roku życia. Mają właściwości wzmacniające i chronią przed szkodliwym wpływem środowiska m.in. zanieczyszczeniami, promieniami UV. Kwas foliowy (inaczej folacyna, czyli witamina B9), nazywany jest również „eliksirem młodości”.

Temat Cię zainteresował? Sprawdź również: Kosmetyk naturalny a kosmetyk konwencjonalny – różnice w składzie.