Kosmetyk naturalny a kosmetyk konwencjonalny – różnice w składzie

     Niedawno pisałam o tym jak rozpoznać produkt naturalny, oraz na temat certyfikatów. Dzisiaj przedstawię kilka różnic w składzie w kosmetykach naturalnych i konwencjonalnych.
Konserwanty – Każdy kosmetyk zawiera konserwanty, nawet ten naturalny (pisałam o tym TUTAJ). W kosmetykach naturalnych, jako konserwanty stosuje się alkohol benzylowy, kwas sorbowy, kwas salicylowy, kwas dehydrooctowy, kwas benzeosowy. W konwencjonalnych kosmetykach  w składzie możemy odnaleźć parabeny, hydantoinę, formaldehyd, fenoksyetanol. Często to właśnie te konserwanty powodują alergie i uczulenia.
 
Woski – Kosmetyka naturalna dopuszcza woski roślinne, np. carnauba, kadelia, olej jojoba i woski zwierzęce np. pszczeli czy lanolina.W konwencjonalnych kosmetykach spotykamy się z woskami mineralnymi, polimerami propylenu i etylenu. Te składniki sprawiają, że zatykają się gruczoły potowe.
Tłuszcz – W kosmetyce naturalnej wykorzystywane są tłoczone na zimno olejki roślinne. W konwencjonalnych kosmetykach znajduje się parafina, która jest wytwarzana z ropy naftowej, czyli oleje, które utrudniają skórze oddychanie. W kosmetykach naturalnych znajdują się również alkohole tłuszczowe oraz skwalen, czyli emolienty, które mają za zadanie nawilżanie i natłuszczanie skóry. W kosmetyce konwencjonalnej mamy do czynienia z syntetycznymi związkami chemicznymi i silikonami – te składniki mogą być powodem powstawania zaskórniaków.
Filtry przeciwsłoneczne – W kosmetykach naturalnych stanowią je składniki mineralne np. tlenek cynku czy dwutlenek tytanu. W kosmetykach konwencjonalnych filtry przeciwsłoneczne są chemiczne.
Emulgatory – łączą wodę i tłuszcz. W naturalnych kosmetykach możemy spotkać się z olejem z oliwy, palmowym, kokosowym, sojowym, kukurydzianym.  Oleje konwencjonalne mogą sprawić, że nasza skóra stanie się bardziej wrażliwa. Przykładem takich olejów są glikol propylenowy (PPEG) i glikol polietylenowy (PEG).
 
Hydrolaty– W przypadku kosmetyków naturalnych jak i konwencjonalnych jest to zwykle oczyszczona woda lub wodne wyciągi z roślin. W kosmetykach naturalnych jest mniej hydrolatów, niż w kosmetyku konwencjonalnym, gdzie hydrolat zajmuje nawet ok. 80-90%  produktu.
Zapachy – W kosmetyce naturalnej, by nadać kosmetykowi zapach, stosowane są olejki eteryczne. W kosmetykach konwencjonalnych są to aromaty (Parfum lub Fragrance) albo syntetyczne składniki.
 
Barwniki – W kosmetyce naturalnej składniki, oleje, ekstrakty nadają kolor. Kosmetyki konwencjonalne zawierają barwniki syntetyczne.