Zaburzenia odżywiania – współczesny problem

zaburzenia odżywiania

Media a ideał piękna

Telewizja, internet, radio i prasa, nieustannie kreują w naszych głowach obraz idealnego wyglądu. Zmieniają nasze wyobrażania na temat piękna, sprawiają, że wiele, szczególnie młodych kobiet, popada w skrajności, chcąc podnieść swoją samoocenę czy zyskać w oczach innych. Zaburzenia odżywiania często zaczynają się od nieumiejętnie dobranej „diety” lub głodówki, która ma na celu zrzucenie zbędnych kilogramów..

 

Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania to nic innego, jak zaburzenia łaknienia na podłożu psychicznym. Możemy podzielić je na dwie grupy:

 • zaburzenia specyficzne (czyli anoreksja, bulimia, bulimioreksja),
 • zaburzenia niespecyficzne (czyli zespół przeżuwania, jedzenia nocnego, anarchia żywieniowa, kompulsywne objadanie się).

Osoby, które cierpią na zaburzenia odżywiania, często popadają w depresję a nawet okaleczają się. Mogą również popaść w uzależnienia od środków psychoaktywnych, alkoholu, czy wykonywania określonych czynności. Co jest powodem takich działań? Najczęściej przeżycia, takie jak stres, strach, bój, samotność czy niska samoocena. Ciągle jesteśmy w biegu, prowadzimy szybkie tempo życia, mamy mnóstwo rzeczy do załatwienia a nie znajdujemy czasu na odpoczynek.. na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wielki wpływ ma nasze zdrowie ma prowadzenie takiego trybu życia.

 

W jaki sposób je leczyć?

Osoba, która jest chora, często nie rozumie własnych działań czy zachowań, takich jak objadanie się czy wywoływanie wymiotów. Są to najczęściej działania kompulsywne. Zaburzenia jedzenia, często wymagają pomocy psychologa, dietetyka, lekarza psychiatry lub psychoterapeuty. Nieleczone, mogą prowadzić do komplikacji zdrowotnych a w skrajnych przypadkach, nawet do śmierci. Według poradni Zdrowia Psychicznego Educatio:

 

„Warto pamiętać, że poprawa w funkcjonowaniu w dużym stopniu zależy od właściwie dobranej formy pomocy. Po zapoznaniu się z problemami osoby zgłaszającej się, psychoterapeuta może zaproponować min.: psychoterapię indywidualną krótkoterminową, długoterminową, udział w grupie psychoterapeutycznej, udział w grupie wsparcia terapię dla rodzin, par, dzieci oraz inne formy pomocy… np. coaching.”

 

Pomóż sobie lub osobom w Twoim otoczeniu

Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba, która cierpi na zaburzenia odżywiania lub Ty sama czujesz, że potrzebujesz pomocy, odwiedź stronę psycholog w Warszawie i skorzystaj z odpowiednio wybranej pomocy leczenia. Nic nie tracisz, możesz wiele zyskać.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
*Podejmuję się pisania artykułów sponsorowanych tylko, jeśli są zgodne z tematyką bloga oraz jeśli uważam, że mogą wnieść ciekawe informacje i okazać się wartościowe dla czytelników. Każdy z nich jest przygotowany w sposób dopracowany i rzetelny, jeśli artykuł nie będzie napisany przeze mnie, zostanie odpowiednio oznaczony pod tekstem.
 • Ostatnio to powszechny problem 🙂

  • To prawda, dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy, gdyby nas lub kogoś w otoczeniu, spotkał taki problem. :

 • Dobrze, że poruszyłaś taki ważny temat. 🙂 Może zwróci komuś uwagę na problemy osoby z jej otoczenia. Liczyłam na troszkę więcej o objawach czy typowych zachowaniach osób chorych.
  ~Wer

  • Objawy i typowe zachowania chorych to mógłby być pomysł na osobny wpis, bo to naprawdę rozległy temat. 🙂

 • Od jakiegoś czasu można też obserwować na instagramie jakby reklamę różnych zaburzeń na tym tle. Szczególnie profile jawnych anorektyczek cieszą się sporą popularnością.

  • Nie zauważyłam tego trendu, ale może rzeczywiście coś w tym jest? Straszne jest to, że ludzie promują takie wzorce „piękna”.

 • Mnie samą niejednokrotnie budzi głód w środku nocy, ale staram się oszukać żołądek wodą mineralną i przetrwać do śniadania ;p

  • Może zbyt wcześnie jesz kolację, lub za mało jadasz w ciągu dnia?

 • na szczęście nie mam żadnych zaburzeń, współczuję osobom, które mają problem z jedzeniem i ze sobą.

  • To dobrze, że nie masz. To naprawdę poważny problem i również współczuję. Mam nadzieję, że ten wpis, okaże się przydatny dla wielu osób.

 • W swojej pracy widziałam parę osób chorych na anoreksje – nie jest to przyjemny widok…
  To jest okropna choroba, podstępna i często silniejsza niż chęć bycia zdrowym.
  Mam nadzieję, że jak najwięcej osób pokona zaburzenia odżywiania.

  • Też mam taką nadzieję! Oby jednak chęć bycia zdrowym wygrywała z chorobą.