Dlaczego warto regularnie wykonywać badania wzroku?

badania wzroku

O tym, że trzeba zadbać o nasze oczy, przypominamy sobie najczęściej wtedy, kiedy zaczynają się problemy ze wzrokiem. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że im wcześniej wykryjemy chorobę, tym lepiej.

 

Kim jest okulista?

Okulista jest absolwentem studiów medycznych, wyspecjalizowanym w praktyce leczenia oczu. Mowa tutaj zarówno o wadach wzroku jak i chorobach (np. zez, jaskra, zaćma, zapalenie spojówek, nowotwór). Okulista jest specjalistą, jeśli chodzi o budowę oka i potrafi rozpoznać schorzenia różnego typu. Ma szeroki wachlarz obowiązków, od doboru odpowiednich okularów korekcyjnych, po przeprowadzanie operacji. W razie problemów ze wzrokiem warto udać się na profilaktyczne badania i zadbać o zdrowie oczu. Ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę.

Pierwsze badania wzroku

Już od narodzin dziecka, prawidłowy rozwój wzroku powinien być kontrolowany. Po raz pierwszy warto wybrać się do lekarza, kiedy ukończy ono 3 miesiące. Okulista ocenia przede wszystkim ruchomość gałek ocznych i sprawdza czy któraś z nich nie zezuje. Kiedy dziecko jest trochę starsze, przeprowadza również badania  ostrości widzenia, za pomocą tablicy przystosowanej dla dzieci (nie ma tutaj liter, lecz obrazki, które dziecko ma rozpoznać np. domek, doń itp. Często ma również akcesoria pomocnicze, takie jak tablice, lizaki ze wzorami. Dzięki nim, obserwuje pracę oczu dziecka i przeprowadza tzw. test uprzywilejowanego widzenia.

Badania okresowe – dlaczego warto?

Kiedy najczęściej udajemy się do okulisty? W momencie, gdy zaczynają się u nas problemy ze wzrokiem. To błąd, ponieważ ważne jest, żeby chorobę wykryć jak najwcześniej. To dotyczy przede wszystkim osób, które mają genetyczne obciążenie chorób i wad wzroku. Często udajemy się do specjalisty dopiero wtedy, gdy jest to konieczne, czyli w momencie robienia prawa jazdy lub rozpoczęcia nowej pracy. Lekarz medycyny pracy ma obowiązek skierowania pacjenta do okulisty, żeby ten ocenił, czy pacjent nadaje się do wykonywania konkretnego zawodu. Często badać wzrok powinny także osoby, które przesiadują przed monitorem komputera przez długie godziny.

W jaki sposób dbacie o swoje oczy? Czy pamiętacie o badaniach okresowych i regularnie badacie wzrok? Czy uważacie, że badania wzroku są konieczne? Zapraszam do dyskusji w komentarzach. Eczo.pl – Europejskie Centrum Zdrowego Oka zaprasza na badania. Podajcie dalej, niech każdy zadba o swój wzrok!