Makijaż dla osób w okularach. Dziesięć zasad, o których musisz wiedzieć!

Makijaż dla osób w okularach

Każdy, kto nosi okulary, wie, jak dużym wyzwaniem może się okazać wykonanie odpowiedniego makijażu. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać!

 

Zasada I: korzystaj z kosmetyków wodoodpornych

Każdy okularnik, który zimą wchodzi do nagrzanego pomieszczenia, doskonale zna problem zaparowanych okularów. Woda zbierająca się na soczewkach po krótkim czasie zacznie osadzać się na naszych rzęsach, brwiach i kościach policzkowych. I choć jej ilość wydaje się stosunkowo niewielka, to jednak mikrodrobinki pary mogą powodować “roztapianie” naszego makijażu. Właśnie z tego powodu warto postawić na wodoodporne tusze i podkłady – zwłaszcza zimą.

Zasada II: dopasuj kolor makijażu do barwy oprawek

Chociaż powyższą zasadę powinno stosować się w trakcie każdej pory roku, to w trakcie chłodnych miesięcy zyskuje ona podwójną wartość. Dopasowanie barwy makijażu do koloru naszych okularów pozwoli podkreślić całą oprawę twarzy, co będzie mieć niebagatelne znaczenie.

Zasada III: nie zapominaj o brwiach

Podobnie jak oprawa oczu, również brwi stanowią niezwykle istotny element podkreślający look osób w okularach. W tej partii twarzy makijaż powinien współgrać z oprawkami, ale przy tym prezentować się na tyle wyraziście, by tworzyć z nimi łagodny kontrast. Oprócz tego linię brwi warto regulować i układać.

Zasada IV: podkreśl kości policzkowe

Jeśli na co dzień stosujemy okulary, to doskonałym pomysłem będzie podkreślenie kości policzkowych. Tak samo jak zadbane brwi, również muśnięte mocniejszym kolorem kości policzkowe mogą tworzyć fantastyczne zestawienie wraz z oprawkami o dobrze dobranym kształcie. Uniwersalna metoda na osiągnięcie wspaniałego efektu to zastosowanie bronzera u dołu tych kości i stopniowe rozświetlanie w kierunku skroni. Zagięcia policzków podkreślimy zaś przy pomocy różu.

Zasada V: stosuj kremy nawilżające

Przez cały rok nasz naskórek narażony jest na przesuszenie. Problem ten nasila się jednak zimą: niskie temperatury, wiatr, a w ostatnich latach również problem smogu sprawiają, że skóra może potrzebować dodatkowego nawilżenia. Twarz zaś należy do tych partii ciała, które pod tym względem wystawione są na największe ryzyko. Ponadto okulary mogą także podrażniać wrażliwy już naskórek. Starajmy się więc regularnie stosować krem nawilżający, zwłaszcza wtedy, gdy nasza skóra wykazuje tendencję do przesuszenia.

Zasada VI: nie przesadzaj z podkładem

Chociaż podkład jest podstawowym elementem każdej wizażystki, to jednak osoby wymagające korekcji wzroku nie powinny z nim przesadzać. Nadmiar podkładu może bowiem osadzać się na okularach, brudząc nie tylko oprawki, ale też soczewki. Efektem jest z jednej strony nieestetyczny wygląd, z drugiej zaś szybsze przemęczenie wzroku. Istnieje prosty sposób, by uniknąć tego problemu: wystarczy usunąć “nadmiarowy” fluid przy pomocy wilgotnej gąbki do makijażu, a następnie zastosować sypki puder.

Zasada VII: jeśli jesteś krótkowidzem, stosuj mocniejszy make-up

Okulary “minusy” optycznie zmniejszają obraz leżący za nimi, zaburzając w ten sposób linię twarzy. Im mocniejszej korekcji wymaga twój wzrok, tym bardziej pomniejszone będą wydawać się oczy. Z tego powodu mocniejszy, bardziej wyrazisty makijaż jest szczególnie polecany kobietom, które stosują szkła dla krótkowidzów.

Zasada VIII: krótkowidzu, uważaj na brzegi powiek!

Osoby noszące “minusy” powinny też uważać na brzegi swoich powiek. Jak już wiemy, okulary dla krótkowidzów optycznie zmniejszają oczy; ten efekt może dodatkowo pogłębić nieumiejętne stosowanie podkładu. Pod tym względem powinniśmy zatrzymać się na linii maksymalnie kilku milimetrów przed samym brzegiem powieki – tak, by warstwa fluidu nie doszła do granicy powiek. Nie tylko pozwoli to uniknąć podrażnień, ale też sprawi, że oko będzie prezentować się bardziej naturalnie.

Zasada IX: gdy jesteś dalekowidzem, postaraj się “zmniejszyć” swoje oczy

Okulary dla dalekowidzów działają w odwrotny sposób: patrząc z zewnątrz będą one powiększać nasze oczy, funkcjonując niczym lupa. Z tego względu kobiety stosujące tego typu soczewki powinny stosować tricki wizażowe, które będą optycznie zmniejszać oczy.

Zasada X: korektor zbawieniem dla dalekowidza

Mówiąc o soczewkach dla dalekowidzów nie można też zapominać, że w trakcie ich stosowania każdy błąd w makijażu zostanie zauważalnie uwydatniony. Tyczy się to także samej skóry: również tutaj podkład może okazać się niewystarczający. Z tego powodu każda dalekowidzka w swojej toaletce może umieścić korektor, dzięki któremu łatwiej będzie ukryć drobne niedoskonałości.

Autorką artykułu jest Marta Łaczkowska, redaktorka bloga wOkularach.pl.