Druga edycja Programu Dove Self-Esteem! Budowanie Pozytywnej Samooceny w Polsce

Dove

Programu Dove Self-Esteem powstał, żeby pomóc kolejnemu pokoleniu cieszyć się swoim wyglądem i wykorzystywać w pełni swój potencjał w każdej dziedzinie życia. Jest realizowany na całym świecie, od 2004 roku i dotarł aż do 35 milionów nastolatków ze 140 krajów.

W Polsce, program został wprowadzony w 2018 roku pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Pierwsza edycja pozwoliła na dotarcie do ponad 30 000 nastolatków i pomogła zmienić ich sposób postrzegania samych siebie. Program powstał z myślą o uczniach klas IV-VIII szkół podstawowych oraz o nauczycielach i rodzicach i jest realizowany w oparciu o:

  • warsztaty w szkołach, które mają na celu budowanie pozytywnej opinii o sobie i swoim wyglądzie,
  • materiały edukacyjne, które są adresowane dla nauczycieli opracowane przez Marię Rotkiel – eksperta programu, psychologa, teraupetkę rodzinną i trenerkę rozwoju osobistego,
  • materiały edukacyjne przeznaczone dla rodziców, pomocne w poruszaniu trudnych kwestii ze swoimi dziećmi. Dzięki temu, dorośli zdobędą wiedzę na temat tego, jak pomagać nastolatkom, w jaki sposób tworzyć zdrowe relacje i jak pokonywać problemy z akceptacją siebie i swojego ciała.

Materiały (scenariusze lekcji, przewodniki dla nauczyciela, karty pracy ucznia, filmiki i prezentacje), są dostępne nieodpłatnie dla szkół i osób zainteresowanych tematyką programu na stronie DOVE.

Dotychczas Program Dove Self-Esteem pozytywnie zmienił życie 35 milionów osób w 140 krajach i stał się największym tego typu projektem edukacyjnym. Od 2018r. realizowany jest w Polsce i dotarł już do ponad 30 000 nastolatków.

Żyjemy w społeczeństwie, które wywiera na nas presje – ponad połowo (6 na 10) dziewczynek na świecie twierdzi, że czuje presję we wszystkich dziedzinach życia, a niewiele mniej (53%) utożsamia się z koniecznością bycia piękną.*

Presja wywierana jest przez najbliższe otoczenie i media

Według nastolatek, presja bierze się w szczególności z najbliższego otocznia oraz mediów. 7 na 10 dziewczynek przyznaje, ż reklama i media wyznaczają standardy piękna, które są nierealistyczne. 40% nastolatek dostrzega negatywny wpływ mediów społecznościowych.* Przez te czynniki, nastolatki mają niską samoocenę, a tym samym gorszy komfort życia i trudności w realizacji własnego potencjału.

Zdaniem nastolatek, w Polsce, presja bierze się z najbliższego otoczenia oraz mediów! Aż 7 na 10 dziewczynek przyznaje, że media i reklama wyznaczają nierealistyczne standardy piękna. 40% nastolatek dostrzega też negatywny wpływ mediów społecznościowych**, które zwiększają presję i motywują do kreowania wizerunku zgodnego z aktualnymi trendami. To wszystko sprawia, że nastolatki nie mają wysokiej samooceny, a przekłada się to na komfort ich życia, postrzeganie samych siebie i znacząco utrudnia realizację własnego potencjału, a na tym traci także społeczeństwo.

Dziewczęta w Polsce, nie czują się dobrze w swoim ciele

Z badania przeprowadzonego w Polsce wynika, że dziewczęta nie czują się dobrze we własnym ciele, a przecież kluczem do szczęścia oraz możliwości wykorzystania w pełni swojego potencjału jest właśnie samoakceptacja i pewność siebie.

Wysoka samoocena sprawia, że dziewczynki rzadziej deklarują, że chciałaby darzyć siebie większym szacunkiem. Podczas, gdy 71% nastolatek z niską samooceną cały czas ma z tym problem. Zyskując pewność siebie, zyskują odwagę i samoakceptację, odkrywają swoją wewnętrzną siłę, która pozwala im manifestować własną indywidualność i cieszyć się swoją odmiennością bez potrzeby naśladowania innych. Ta postawa przekłada się również na podejście do rozwiązywania problemów w dorosłym życiu.

* Globalny Raport Dove „O poczuciu piękna i samoocenie dziewcząt”, 2017; Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez Edelman Intelligence, z siedzibą w Londynie.

** Raport z polskiej edycji badania „O poczuciu piękna i pewności siebie wśród dziewcząt” zrealizowanego przez Clue Lab na zlecenie marki Dove techniką CAPI w lutym i marcu 2018 roku.

Co według Ciebie ma największy wpływ na pewność siebie, nie tylko wśród nastoletnich dziewczyn, ale również wśród dorosłych kobiet? Jak budować pewność siebie? Podziel się swoją opinią w komentarzu!