Peeling – profesjonalna pielęgnacja w domowym zaciszu

Niezastąpiony sprzymierzeniec promiennej i zdrowej cery, wyjątkowo skuteczny podczas walki z niedoskonałościami, bliznami i pierwszymi zmarszczkami.

Dobroczynne właściwości peelingu są bardzo dobrze znane i cenione na całym świecie za szereg korzyści takich jak rozjaśnianie przebarwień, wyrównanie kolorytu, czy odświeżenie poszarzałej, zanieczyszczonej cery.

Istota peelingów – czym są i jak działają

Peeling jest procesem polegającym na mechanicznym lub enzymatycznym złuszczeniu i pozbyciu się zrogowaciałego, nagromadzonego na powierzchni młodej skóry naskórka. Dzięki niemu możliwe jest dogłębne oczyszczenie porów, a sama skóra staje się wygładzona i delikatniejsza w dotyku. Systematyczne pozbywanie się martwej powierzchni skóry sprawi również, że będzie ona znacznie lepiej przyswajać wszystkie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, jakimi ją poddajesz. Inaczej mówiąc, peeling jest czymś, co Twoja skóra pokocha i nie będzie mogła bez niego żyć!

Do zadań stawianych przed peelingami należy nie tylko złuszczenie i usunięcie martwego naskórka, ale również rewitalizacja skóry, która jest podstawą pielęgnacji każdego typu cery.

Peelingu unikaj, jeśli…

Mimo iż peeling jest zabiegiem przynoszącym wiele dobrego dla naszej skóry, są sytuacje, w których powinniśmy go ograniczyć, a czasem nawet całkowicie przerwać jego wykonywanie. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze, a źle lub za często wykonywany zabieg może przynieść zdecydowanie więcej szkód niż korzyści. Peelingów nie powinniśmy pod żadnym pozorem wykonywać w sytuacjach, w których:

 • Występuje reakcja alergiczna na którykolwiek ze składników.
 • Zmagamy się z trądzikiem różowatym.
 • Mamy na twarzy ranki lub zadrapania.
 • Mamy opryszczkę.
 • Występują stany zapalne skóry.

Peelingów, zwłaszcza tych chemicznych, nie poleca się również, jeśli w najbliższym czasie planujemy długotrwałą ekspozycję na słońce. Pamiętajmy, że pod warstwą martwego naskórka, skóra jest znacznie delikatniejsza i bardziej narażona na urazy.

Rodzaje peelingów – sprawdź co najskuteczniej odmłodzi Twoją skórę!

Niestety, uniwersalny peeling nie istnieje. Kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów, jest po prostu znajomość potrzeb swojej skóry. Jak tego dokonać? Praktyka, obserwacja i metoda prób i błędów. To Twoja skóra najlepiej wie, czego jej potrzeba. Ty musisz jedynie zatroszczyć się o to, by jej to dostarczyć.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów peelingów, o odmiennych właściwościach i zastosowaniach. Warto znać ich podstawowy podział, by wiedzieć, co w danym dniu będzie dla naszej skóry najlepsze.

Peeling mechaniczny

To jeden z najsilniej oddziałujących na naszą skórę peelingów. Usunięcie martwej części naskórka odbywa się za pomocą substancji ścierających takich jak kawa, sól, cukier, czy korund. Wyróżnić możemy kilka rodzajów peelingów mechanicznych.

 • Gruboziarnisty – dogłębnie oczyszcza, więc polecany jest do cery mocno zanieczyszczonej, tłustej i łojotokowej. Jest to opcja zdecydowanie za mocna dla cery suchej i wrażliwej, dlatego takie osoby powinny się trzymać od niego z daleka.
 • Drobnoziarnisty – polecany do delikatniejszej i wrażliwszej skóry. Jest zdecydowanie mniej inwazyjny od poprzednika, ale również delikatniejszy w działaniu, przez co dla cery problematycznej może okazać się zbyt łagodny.
 • Peeling cukrowy – ten rodzaj peelingu, ze względu na duże i nieregularne kształty drobinek, jest polecany głównie do ciała.

Peelingi mechaniczne zdecydowanie nie są polecane w przypadku cery trądzikowej. Mechaniczna ingerencja w zmiany ropne może spowodować jeszcze większe rozprzestrzenienie się bakterii i wysyp trądziku na pozostałe partie zdrowej skóry.

Peeling enzymatyczny

Stanowi jeden z najdelikatniejszych rodzajów peelingu. Peeling enzymatyczny jest szczególnie polecany dla cery suchej i wrażliwej, a nawet naczynkowej! Złuszczanie za jego pomocą oparte jest na dobroczynnych właściwościach enzymów roślinnych pozyskiwanych głównie z papai i ananasów. Mimo iż jest to peeling odpowiedni do każdego typu cery, w przypadku zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych może okazać się niewystarczający.

Peeling chemiczny

Oparty na działaniu związków o różnym stężeniu takich jak kwas mlekowy, glikolowy czy kwasy owocowe. Tego typu peelingi polecane są do każdego typu cery, ale prawdziwej rewolucji dokonają zwłaszcza przy skórze dojrzałej, potrzebującej napięcia i wzmocnienia.

Peeling kawitacyjny

Polega na rozbijaniu martwego naskórka za pomocą ultradźwięków, po zetknięciu z nimi dochodzi do powstawania drobnych pęcherzyków i ich rozpadu. Ze względu na swoje działanie jest metodą szczególnie polecaną w przypadku występowania trądziku i głębokich zanieczyszczeń skóry. Choć tak naprawdę peeling kawitacyjny może być z powodzeniem wykorzystywany przy każdym typie cery.

Peeling typu peel-of

Znane również pod nazwą maseczki peel off. W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich rodzajów charakteryzuje się konsystencję gęstej pasty, zastygającej na skórze. Sam peeling polega na delikatnym usunięciu warstwy wyschniętego kosmetyku, który ściąga martwy naskórek i zanieczyszczenia (nawet te głębokie) oraz wspaniale odblokowuje pory.

W teorii jest to zabieg niezwykle delikatny i może być stosowany przy każdym rodzaju cery, nawet wrażliwej i naczynkowej, warto jednak przed zakupem i użyciem zapoznać się z opiniami i składem, gdyż niektóre wersje tego peelingu przywierają do skóry bardzo mocno, a ich usunięcie bywa nieprzyjemne, a nawet bolesne.

Naczynkowa, problematyczna, czy dojrzała? Bez względu na rodzaj cery możesz pozwolić sobie na dobroczynne właściwości peelingowania skóry, nawet nie wychodząc z domu! Pamiętaj, że systematyczne oczyszczanie jej z martwych komórek to sprawdzona metoda na młodą, promienną i zdrową cerę, o której marzysz.

Autorką artykułu jest Marysia – miłośniczka naturalnych kosmetyków i redaktorka internetowego magazynu NMAG

Peelingi do ciała

polecane
niedostępny
 • Producent: Nacomi 
 • Pojemność: 200 ml
zobacz również
od 27 99
 • Producent: FARMONA 
 • Pojemność: 200 ml
zobacz również
od 88 zł
 • Producent: NOREL (Dr Wilsz) 
 • Pojemność: -
zobacz również
od 51 zł
 • Producent: Farmona 
 • Pojemność: -