Masaż relaksacyjny, czyli idealny sposób na wyciszenie i odstresowanie – sprawdź, który będzie idealny dla Ciebie.

masaż relaksacyjny

Każda z nas potrzebuje odprężenia i wyciszenia po ciężkim dniu pracy, pełnym wyzwań. Mamy na to rożne sposoby: gorąca herbata i książka, relaksująca kąpiel, słuchanie muzyki, wieczór z przyjaciółką… Wiele z nas, decyduje się również na masaż. Dlaczego warto skorzystać z takiej formy odprężenia? Czym charakteryzuje się masaż relaksacyjny?

Jeśli jeszcze nie miałaś okazji korzystać z masażu relaksacyjnego, krótko opowiem czym się charakteryzuje i jak się do niego przygotować. Masażu relaksacyjnego możemy zażywać nawet codziennie, a jedna sesja trwa maksymalnie do 1h. Ma on na celu uspokojenie i wyciszenie, pomaga oderwać myśli od codzienności i odpocząć, niweluje stres. Podczas wykonywania masażu ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego specjalisty, ale także odpowiednia aranżacja wnętrza, która sprzyja wyciszeniu.

Masaż relaksacyjny zazwyczaj odbywa się w całkowitej ciszy lub przy relaksującej, spokojnej muzyce, w sali może panować półmrok, mogą być zapalone świece. Światło nie powinno być zbyt jasne i rażące. Ważne są również kosmetyki, których używamy podczas masażu, olejek eteryczny czy oliwka do masażu może być idealnym uzupełnieniem całości. Idealną alternatywą dla olejku jest  krem do masażu, który dobrze nawilża naszą skórę oraz dłonie masażysty. Krem ma neutralny zapach, więc można go łączyć z różnymi olejkami eterycznymi. W przypadku masażu relaksacyjnego, warto sięgnąć po olejek lawendowy – kilka kropel wystarczy, żeby krem zyskał intensywny zapach i nabrał właściwości terapeutycznych.

masaż relaksacyjny

Rodzaje masaży relaksacyjnych

Jest wiele rodzajów masaży relaksacyjnych i potrafią bardzo się od siebie różnić. Dzięki temu, możemy wybrać rodzaj, który najbardziej nam odpowiada, żeby podczas sesji czuć się swobodnie i uzyskać jak najlepsze efekty. Jeśli czujemy, że nagromadził się w nas stres i potrzebujemy odprężenia, możemy wybrać jeden masaż z poniższych:

  • masaż klasyczny – takiemu masażowi poddawane jest ciało lub wybrane jego partie. Wykonywany jest dłońmi, kostkami dłoni lub kciukami, ma za zadanie poprawienie krążenia obwodowego.
  • masaż stemplami ziołowymi i masaż gorącymi kamieniami – o tych masażach już pisałam, także zachęcam do przeczytania.
  • masaż aromaterapeutyczny – w tym masażu dużą rolę odgrywa zapach. Olejki eteryczne, które są rozprowadzane na ciele podczas sesji, dobierane są odpowiednio do preferencji osoby poddawanej masażowi. Często jest to olejek lawendowy o właściwościach odprężających, jaśminowy, pomarańczowy lub mango. Olejki nie tylko pachną, ale także oddziałują na naszą skórę i wnętrze.
  • masaż dla kobiet w ciąży – ma za zadanie redukcje obciążenia na odcinku szyjnym oraz lędźwiowo-krzyżowym. Podczas masażu, delikatne uciski mają usprawnić krążenie, a zarazem zrelaksować mięśnie.

Czy masaż jest odpowiedni dla każdego?

Nie każdy masaż relaksacyjny będzie dla nas odpowiedni, wszystko zależy od naszych indywidualnych przeciwwskazań. Dlatego, zazwyczaj przed masażem, przeprowadzana jest rozmowa lub pacjent wypełnia ankietę dotyczącą zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań. Masaże nie są wskazane u osób z chorobami nowotworowymi oraz z chorobami układu krążenia.