Czym jest koenzym Q10? KONKURS!

                                                                  Czym jest koenzym Q10? KONKURS!

Koenzym Q10 to witamino-podobna substancja która została odkryta przez Amerykańskiego naukowca w 1957 roku i stała się jednym z najbardziej interesujących tematów współczesnych badań.

Koenzym Q10 jest obecny we wszystkich ludzkich komórkach, gdzie jest komponentem łańcucha transportu elektronów i bierze udział w procesach tlenowego oddychania komórkowego, generując energię w postaci ATP (adenozynotrójfosforan). 95% energii w ludzkim organizmie jest wytwarzane w ten sposób i dlatego organy o największym zapotrzebowaniu na energię (głównie serce, wątroba i nerki) zawierają największe ilości koenzymu Q10. Bez niego nie ma życia.

Koenzym Q10 to związek, którym nauka interesuje się od wielu dekad. Został odkryty w 1957 r. i od tego czasu stanowi przedmiot dokładnych badan naukowców na całym świecie. Peter Michell, brytyjski biochemik, otrzymał w 1978 r. nagrodę Nobla za swoją niezwykłą pracę, w której objaśnił rolę koenzymu Q10 w komórkach ludzkich. Jego sukces był zachętą dla innych badaczy i od tego czasu opublikowano dziesiątki nowych, fascynujących badań nad koenzymem Q10.

Również antyutleniacz

Oprócz roli istotnego składnika energetycznego metabolizmu komórkowego, koenzym Q10 pełni również ważną rolę jako silny antyutleniacz. Koenzym Q10 jako antyoksydant zapobiega produkcji wolnych rodników, a także chroni lipidy i białka przed utlenianiem.

Gdzie znajduje się koenzym Q10?

Poza żywnością (doskonałymi źródłami są m.in.: wołowina, wieprzowina, soja i sardynki), koenzym Q10 jest produkowany przez organizm w wątrobie. Endogeniczna produkcja tej substancji osiąga swój najwyższy poziom pomiędzy 20-25 rokiem życia i od tego momentu zaczyna się sukcesywnie zmniejszać. Poza spadkiem poziomu koenzymu Q10 na skutek naturalnych procesów starzenia, ilość tej substancji może się również znacznie zmniejszyć na skutek niektórych chorób.

Czym jest koenzym Q10? KONKURS!

Teraz jedno z opakowań Bio-Quinon może być Twoje!

Chcesz wypróbować suplement diety Pharma Nord? Weź udział w konkursie zorganizowanym na profilu facebookowym! Do wygrania jest 6 zestawów nagród, a w każdym: opakowanie Bio-Quinon Active Q10 Gold 100 mg, kupon zniżkowy do e-sklepu Pharma Nord i książka “Q10 dla lepszego zdrowia i dłuższego życia”. Zasady są bardzo proste – zapraszam! KLIK. Jeśli interesują Cię także inne suplementy tej firmy, tutaj znajdziesz więcej informacji na ich temat: MagnezSelen lub Beta-KarotenBio-chrom.

 

 • hmm ide obczaić konkurs

  • Obaczj i weź udział! 🙂

 • Właśnie nie wiem jak to jest, akurat jestem świeżo po lekturze artykułu dr dietetyki, który tłumaczy, że większość supli jest bez sensu – słabo się przyswaja, większość dobroczynnych substancji i tak jest trawiona do dobrych związków, efekty na grupach (artykuły naukowe) niewidoczne, co prawda odnosił się tutaj do słynnego kolagenu w tabletach. Znasz może jakieś godne polecenia źródła naukowe o Q10 jak to z nim jest?

  • Mam na ten temat książeczkę. Jeśli byś chciała, mogę w jakiś sposób udostępnić Ci informacje w niej zawarte. Oczywiście, nie jest konieczne branie suplementu – można po prostu zwiększyć ilość produktów żywnościowych, które dostarczają nam koenzym Q10, mowa jest o nich w artykule. 🙂

 • Dana

  Ciekawe informacje. Teraz społeczeństwa są coraz bardziej wyedukowane i świadome.

  • To prawda, jest większy dostęp do informacji, w dużej mierze dzięki internetowi. 🙂

 • Kiedyś stosowałam suplementację koenzymem Q10 i chyba czas do niej powrócić – pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Może właśnie Pharma Nord? 🙂 Stosowałaś ten czy inny suplement?

 • Thank you! Have a nice day. 🙂

 • Do tej pory stosowałam go.. W kremach. 🙂

 • To pewnie ten sam, o którym pisałam. 🙂