Czym jest koenzym Q10? KONKURS!

                                                                  Czym jest koenzym Q10? KONKURS!

Koenzym Q10 to witamino-podobna substancja która została odkryta przez Amerykańskiego naukowca w 1957 roku i stała się jednym z najbardziej interesujących tematów współczesnych badań.

Koenzym Q10 jest obecny we wszystkich ludzkich komórkach, gdzie jest komponentem łańcucha transportu elektronów i bierze udział w procesach tlenowego oddychania komórkowego, generując energię w postaci ATP (adenozynotrójfosforan). 95% energii w ludzkim organizmie jest wytwarzane w ten sposób i dlatego organy o największym zapotrzebowaniu na energię (głównie serce, wątroba i nerki) zawierają największe ilości koenzymu Q10. Bez niego nie ma życia.

Koenzym Q10 to związek, którym nauka interesuje się od wielu dekad. Został odkryty w 1957 r. i od tego czasu stanowi przedmiot dokładnych badan naukowców na całym świecie. Peter Michell, brytyjski biochemik, otrzymał w 1978 r. nagrodę Nobla za swoją niezwykłą pracę, w której objaśnił rolę koenzymu Q10 w komórkach ludzkich. Jego sukces był zachętą dla innych badaczy i od tego czasu opublikowano dziesiątki nowych, fascynujących badań nad koenzymem Q10.

Również antyutleniacz

Oprócz roli istotnego składnika energetycznego metabolizmu komórkowego, koenzym Q10 pełni również ważną rolę jako silny antyutleniacz. Koenzym Q10 jako antyoksydant zapobiega produkcji wolnych rodników, a także chroni lipidy i białka przed utlenianiem.

Gdzie znajduje się koenzym Q10?

Poza żywnością (doskonałymi źródłami są m.in.: wołowina, wieprzowina, soja i sardynki), koenzym Q10 jest produkowany przez organizm w wątrobie. Endogeniczna produkcja tej substancji osiąga swój najwyższy poziom pomiędzy 20-25 rokiem życia i od tego momentu zaczyna się sukcesywnie zmniejszać. Poza spadkiem poziomu koenzymu Q10 na skutek naturalnych procesów starzenia, ilość tej substancji może się również znacznie zmniejszyć na skutek niektórych chorób.

Czym jest koenzym Q10? KONKURS!

Teraz jedno z opakowań Bio-Quinon może być Twoje!

Chcesz wypróbować suplement diety Pharma Nord? Weź udział w konkursie zorganizowanym na profilu facebookowym! Do wygrania jest 6 zestawów nagród, a w każdym: opakowanie Bio-Quinon Active Q10 Gold 100 mg, kupon zniżkowy do e-sklepu Pharma Nord i książka “Q10 dla lepszego zdrowia i dłuższego życia”. Zasady są bardzo proste – zapraszam! KLIK. Jeśli interesują Cię także inne suplementy tej firmy, tutaj znajdziesz więcej informacji na ich temat: MagnezSelen lub Beta-KarotenBio-chrom.