Selen a nadczynność lub niedoczynność tarczycy

nadczynność lub niedoczynność tarczycy Selen Spowolnienie przemiany materii (niedoczynność tarczycy) oraz zbyt szybkie tempo przemiany materii (nadczynność tarczycy) mogą powodować różne objawy. Wiele osób cierpi na spowolnioną przemianę materii nie zdając sobie z tego sprawy.

Symptomami, które występują u takich osób mogą być: zmęczenie, wrażliwość na zimno, przyrost masy ciała, trudności z koncentracją, zwiotczała i sucha skóra oraz obrzęk gardła i twarzy. Natomiast nadczynność gruczołu tarczycy prowadzi do nerwowości lub drażliwości, wahań nastrojów, wrażliwości na ciepło, utraty masy ciała pomimo sporego apetytu, drżenia (np. dłoni), problemów ze snem, zmniejszenia grubości warstw skóry, itd.

Znaczenie selenu dla metabolizmu

Już od dawna wiadomo, że jod odgrywa ważną rolę w naszej przemianie materii, ponieważ to właśnie ten składnik odżywczy aktywnie uczestniczy w regulowaniu funkcji tarczycy i jej dwóch hormonów – T3 (z trzema atomami jodu) i T4 (z czterema atomami jodu). T3 jest znacznie bardziej zaangażowany w przemianę materii niż T4, który uznaje się za prekursora. Ponadto badania naukowe wykazują, że selen kontroluje wiele enzymów, które są odpowiedzialne za regulację gospodarki hormonalnej. Jeden z nich – dejodynaza – aktywuje nieaktywny hormon T4 poprzez usunięcie z niego jednego atomu jodu. W przypadku, gdy tarczyca produkuje zbyt mało T3, dochodzi do zwolnienia metabolizmu. Z drugiej strony, zbyt duża produkcja T3 zwiększa tempo przemiany materii.

Rola tarczycy w organizmie

Cierpisz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy? Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest bardzo ważne, ponieważ gruczoł ten odgrywa istotną rolę w organizmie. Gruczoł tarczycy wytwarza substancje, które regulują i wpływają na przemianę materii we wszystkich tkankach organizmu. W pewnym sensie tarcza spełnia rolę dyrygenta dużej orkiestry: reguluje tempo, z jakim organizm wytwarza nowe komórki, wchłania składniki odżywcze i wykorzystuje energię. Ten i wiele innych procesów reguluje i wpływa na każdy organ i układ naszego organizmu.

Twoja dieta zawiera zbyt mało selenu?

Wystarczająca ilość selenu w diecie warunkuje prawidłowe funkcje tarczycy. Jeśli podejrzewasz, że Twoja dieta zawiera zbyt mało selenu lub jeśli nie lubisz jeść ryb, podrobów, orzechów, produktów pełnoziarnistych – czyli najlepszych jego źródeł, należałoby rozważyć przyjmowanie suplementu selenu. W takim przypadku organiczne drożdże selenowe to najlepszy wybór, ponieważ to właśnie ta postać selenu wykazuje najlepszą biodostępność u ludzi.

Weź udział w konkursie i przetestuj SelenoPrecise!

Cierpisz na nadczynność lub niedoczynność tarczycy? Wypróbuj suplement diety Pharma Nord. Weź udział w konkursie zorganizowanym na profilu facebookowym! Do wygrania jest 5 zestawów nagród, a w każdym: SelenoPrecise – czysty organiczny selen i książeczka „Jak kontrolować swój metabolizm”. Zasady są bardzo proste – zapraszam! KLIK. Jeśli interesują Cię także inne suplementy tej firmy, tutaj znajdziesz więcej informacji na ich temat: MagnezSelen lub Beta-KarotenBio-chrom, koenzym Q10.